Najnowsze wpisy

Wybór obuwia roboczego

Jakie obuwie robocze wybrać?

Dzień roboczy trwa zwykle 8 godzin, ale zdążają się przypadki, że może być dłuższy. Musimy zatem liczyć się z tym, że cały ten czas spędzimy w obuwiu roboczym, dlatego musi być ono wygodne. Trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj i miejsce pracy. Inne buty założy operator wózka w magazynie, a inne pracownik na budowie. Bez względu na rodzaj pracy, obuwie robocze musi być dopasowane do naszej stopy, wygodne, nie za ciężkie i zabezpieczać stopę przed urazami. Przy wyborze obuwia roboczego powinniśmy kierować się następującymi zagrożeniami:

  • przemoczenie 
  • przebicie podeszwy
  • zmiażdżenie stopy

Obuwie robocze do pomieszczenia zamkniętego

Tu ryzyko przemoczenia stopy jest znikome, zatem obuwie robocze nie musi być nieprzemakalne. Do pracy w magazynie lub fabryce, buty powinny mieć antypoślizgową podeszwę. Z uwagi na ryzyko przygniecenia stopy przez towar lub najechanie nań wózkiem widłowym lub paleciakiem, obuwie robocze musi być wyposażone w metalowy podnosek zabezpieczający palce stopy. Można zastosować półbuty ze skóry lub tworzywa sztucznego, koniecznie z perforacją. Jeśli w magazynie panuje niższa temperatura, np. w chłodni, obuwie musi być pełne i ocieplone, bez perforacji.

Obuwie robocze na zewnątrz

Przy pracy na zewnątrz obuwie robocze powinno być pełne i nieprzemakalne. Podeszwa buta powinna być gruba i wzmocniona. Podnosek też jest konieczny. Buty mogą być wykonane ze skóry lub tworzywa sztucznego, ale bez perforacji. W zależności od pory roku zakładamy buty ocieplane lub bez docieplenia. Takie obuwie robocze można zastosować w pracy na budowie, w tartaku lub przy wycince drzew, gdzie istnieje ryzyko przebicia podeszwy, zmiażdżenia stopy oraz kontaktu z wodą.

Inne cech obuwia roboczego

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i związanej z nią zagrożeń dostępne są różne rodzaje obuwia roboczego cechujące się innymi zabezpieczeniami. Do pracy w wilgotnym środowisku, np. w kanalizacji stosuje się obuwie wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego ze wzmocnionymi podnoskami. Przy pracach związanych z elektroniką – obuwie antystatyczne i antypoślizgowe. W pracy w wysokich temperaturach, np. w hucie, najważniejsza jest izolacja przed gorącem, gdzie podeszwa musi wytrzymać nawet do 300°C.

Napisano w: BPH

Dodaj komentarz