Najnowsze wpisy

Odzież robocza i ochronna – dlaczego należy ją nosić?

Odzież robocza – jakie funkcje spełnia?

Odzież robocza zabezpiecza prywatne ubranie pracownika przed zabrudzeniem i zniszczeniem np. w wyniku zetknięcia z plamiącymi substancjami. Jest to strój zakrywający bądź zastępujący rzeczy osobiste.

Odzież robocza przeznaczona jest do wykonywania pracy w specyficznych warunkach, takich jak duże zapylenie czy kontakt z brudzącymi lecz nieszkodliwymi dla zdrowia preparatami. Sprawdzi się również w przedsiębiorstwach, w których musi być zachowana szczególna czystość podczas pracy, w związku z wytwarzaniem określonych produktów. Specjalne ubranie zastępujące prywatną odzież zmniejszy ryzyko zanieczyszczenia powstałych wyrobów. Dodatkowo na konkretny strój roboczy mogą się zdecydować pracodawcy, którzy chcą ujednolicić wygląd pracowników.

Odzież robocza może być złożona z pojedynczych rzeczy (rękawice, kask, obuwie i wiele innych) lub z całego kompletu ubrań, w tym z jednorazowych elementów garderoby. Strój składa się m.in. z bluzki, bluzy, spodni, kombinezonu, fartucha. 

 

Odzież ochronna – jakie funkcje spełnia?

Odzież ochronna powinna zabezpieczać pracowników przed uszkodzeniem ciała w trakcie wykonywania pracy np. w trudnych warunkach. W porównaniu do ubrania roboczego, które zastępuje prywatny strój i chroni przed zabrudzeniem, odzież ochronna zapewnia bezpieczeństwo. Strój zabezpiecza przed zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi czy czynnikami atmosferycznymi.

 

Wyróżnić można następującą odzież ochronną:

  • chroniącą przed promieniowaniem elektromagnetycznym i jonizującym,
  • z pasami odblaskowymi, tzw. odzież ostrzegawcza,
  • chroniącą przed porażeniem prądem,
  • odporną na działanie wysokich i niskich temperatur,
  • chroniącą przed działaniem czynników chemicznych, biologicznych, mechanicznych,
  • odporną na pyły,
  • odporną na warunki atmosferyczne,
  • stosowaną w miejscach zagrożonych wybuchem.

 

Kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież roboczą?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi specjalną odzież roboczą po to, by zwiększyć jego bezpieczeństwo i komfort w dwóch sytuacjach:

  • własne ubranie pracownika może ulec zniszczeniu bądź zabrudzeniu w trakcie wykonywania obowiązków,
  • pracodawca ma obowiązek dostarczyć strój roboczy ze względu na wymagania sanitarne, technologiczne oraz przepisy BHP.

Obowiązujące przepisy nie określają konkretnych stanowisk ani rodzaju pracy, w przypadku której przedsiębiorca byłby zobligowany do zakupu ubrania roboczego. Pracodawca sam wyszczególnia w regulaminie zasady wyposażenia pracowników w taką odzież. Co to oznacza? Może on ustalać na jakich stanowiskach można pracować w prywatnych ubraniach, a na jakich należy bezwzględnie używać odzieży roboczej spełniającej wymagania BHP. Przy czym osoby pracującej przy obsłudze urządzeń i maszyn oraz narażone na kontakt z środkami promieniotwórczymi czy chemicznymi, nie mogą stosować własnych ubrań. Jeśli w takiej sytuacji pracodawca nie dostarczy specjalnego stroju pracownikowi, powinien dać ekwiwalent na jego zakup.

Warto przy okazji nadmienić, że odzież robocza stanowi własność pracodawcy. W przypadku jej zniszczenia bądź zgubienia, należy zwrócić kwotę jej równowartości. Okres przydatności ubrania i obuwia roboczego jest ustalany indywidualnie. Zależy przede wszystkim od rodzaju pracy i stopnia zabrudzenia, zniszczenia odzieży.

 

Trwała i wygodna odzież robocza i ochronna

Odzież ochronna i robocza powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, które są odporne na działanie różnego rodzaju szkodliwych czynników. W sposób szczególny polecamy:

  • Spodnie izotermiczne przeznaczone do stosowania w niskich temperaturach, np. w chłodni. Wyposażone zostały w praktyczne kieszenie, pasy odblaskowe na nogawkach oraz elastyczne, regulowane paski zakładane na ramiona.
  • Bluzę ocieplaną z polaru, zapinaną na zamek i rzepy, z kieszeniami i elementami odblaskowymi. Odporną na zniszczenia i wiatr. 
  • Kombinezon zimowy z odpinanym kapturem, długim zamkiem, kołnierzem z dzianiny i trzema kieszeniami. 
  • Fartuch spawalniczy ze skóry bydlęcej, regulowany klamrami. Zabezpiecza tułów i górną część nóg w trakcie prac spawalniczych. 
  • Kurtkę wodoochronną uszytą z wysokiej jakości materiału, zapinaną na zamek i nierdzewne guziki zatrzaskowe. Doskonale chroni przed warunkami pogodowymi (niskie temperatury, wiatr, deszcz). 
  • Rękawicę antyprzecięciową i chroniącą przed uderzeniem – bezszwowa, trwała, wzmocniona w okolicy kciuka. Sprawdza się doskonale w suchych i mokrych warunkach. 

 

Podsumowanie

Odzież robocza i ochronna przeznaczona jest dla pracowników wielu branż, m.in. dla magazynierów, spawaczy, osób pracujących w zakładach produkcyjnych czy na budowie. Ubranie powinno być wygodne, wytrzymałe oraz dopasowane do potrzeb poszczególnych pracowników. Odzież ochronna musi zapewniać bezpieczeństwo, odzież robocza natomiast powinna zabezpieczać przed zabrudzeniem.

Napisano w: BPH

Dodaj komentarz