Rękawice ochronne – co warto o nich wiedzieć?
Rękawice robocze są popularnym i jakże przydatnym środkiem ochrony indywidualnej. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie rąk i dłoni przed negatywnymi skutkami fizycznej pracy. W wielu firmach rękawice robocze są obowiązkowym elementem zestawu odzieży wykorzystywanej podczas wykonywania prac o różnym charakterze. Ponadto, warto również zakupić rękawice ochronne, robocze do użytku domowego. Dzięki temu wykonywanie typowych prac ogrodniczych, czy też konserwacyjnych w domu, garażu czy na podwórku, będzie dużo łatwiejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze.
Podstawową normą wykorzystywaną w przypadku produkcji wszystkich rękawic jest EN 420. Określa ona procedury, badania, warunki, w jakich szyte są rękawice robocze. Co więcej, norma ta informuje również o odporności rękawic, np. na przenikanie wody, przecięcia, bezpieczeństwie użytkowania przy kontakcie z różnego rodzaju substancjami żrącymi oraz świadczy o wygodzie noszenia.
Jakie są rodzaje rękawic roboczych?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rękawic roboczych, które przeznaczone są do różnych typów prac oraz warunków. Poniżej przedstawiamy wybrane rodzaje rękawic.
- Rękawice powlekane – jedne z najpopularniejszych, są one wykonane przeważnie z dzianiny poliestrowej i powleczone, np. nitrylem i popularnym lateksem. Dodatkowa powłoka zapewnia wzmocnienie rękawicom.
- Rękawice skórzane – solidne, wytrzymałe, sprawdzą się do wielu rodzajów prac, np. mechanicznych, monterskich, budowlanych. Świetnie dopasowują się do dłoni.
- Rękawice ocieplane i termoodporne – do typowych prac w trudnych warunkach, np. w minusowej temperaturze, idealne okażą się rękawice robocze z dodatkową ochroną, która zabezpieczać będzie przed przenikliwym zimnem. Rękawice te ochraniają także dłonie przed poparzeniem się.
- Rękawice dziane, tkaninowe, bawełniane – wyprodukowane z wysokojakościowej bawełny oraz przędzy technologicznej. Sprawdzą się zarówno w zakładach pracy, jak i w domach.
- Rękawice gumowe i z tworzyw – idealnie sprawdzają się w środowisku wilgotnym. Są wykorzystywane przede wszystkim przez pracowników firm sprzątających. Najczęściej wykonane są z PVC, folii, gumy, lateksu. Chronią ręce przed zabrudzeniem i działaniem drobnoustrojów.
- Rękawice metalowe, antyprzecięciowe – przeznaczone są przede wszystkim dla branż zajmujących się obróbką mięsa, tworzyw sztucznych. Chronią dłonie przed przecięciem, np. palca.
Rękawice robocze to popularne środki ochrony indywidualnej, zapewniające bezpieczeństwo pracownikom podczas wykonywania pracy, np. na budowie, w warsztacie samochodowym czy podczas typowych prac ogrodniczych. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów rękawic. Do najpopularniejszych można z pewnością zaliczyć powlekane, np. nitrylem, skórzane czy metalowe. Każdy produkt przeznaczony jest do wykonywania innych czynności.